2022-09-22T12:14:08

Domy seniora w Polsce – jak i gdzie wybrać dom opieki dla osoby starszej?

Trzeba przyznać, że ostatnie lata to znaczący wzrost zainteresowania tematyką długoterminowej opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi w Polsce. Mowa tutaj zarówno o osobach poszukujących opieki dla bliskiej osoby starszej, ale także o wzroście ilości domów prywatnych oferujących opiekę całodobową.

I nie ma w tym zupełnie nic zaskakującego. Nasze społeczeństwo starzeje się, a przecięta długość życia znacząco rośnie. Podając za Głównym Urzędem Statystycznym, w latach 1990 – 2020 w Polsce nastąpił wzrost przeciętnej długości życia: dla kobiet 6,5 roku, a dla mężczyzn niemal 8 lat. Jednocześnie, szacuje się, że do 2030 roku przecięta długość życia Polki wyniesie 84 lata, a Polaka 77,3 lat. Wzrosty te nie oznaczają jednocześnie wydłużenia życia w zdrowiu. Wzrost przeciętej długości życia to także wzrost odsetka ludzi żyjących dłużej z chorobami przewlekłymi lub wymagającymi stałej opieki i wsparcia opiekuna, nawet przy wykonywaniu najprostszych codziennych czynności.

Często sytuacja życiowa seniorów i ich rodzin skłania do zastanawiania się nad wyborem profesjonalnego domu opieki niż świadczenia pomocy indywidualnie w prywatnym domu. Osoby w podeszłym wieku wymagają także stałej opieki medycznej, nie wspominając już o zwyczajnym codziennym towarzystwie czy rozrywkowej lub sportowej aktywizacji. Wielokrotnie rodziny obarczone wieloma innymi obowiązkami wynikającymi z pracy czy opieki nad dziećmi, nie są w stanie poświecić seniorowi odpowiednio dużo czasu. Warto wtedy rozważyć skorzystanie z oferty domu seniora (domu spokojnej starości), którego złożony i wykwalifikowany personel może całodobowo świadczyć opiekę nad bliskim w sposób kompleksowy.

Jak wybrać dom opieki dla osoby starszej? Państwowe domy opieki

Pierwszym kryterium podczas wyboru placówki, do której skierować chcemy bliską nam osobę starszą to wybór opieki państwowej lub prywatnej. Państwowe domy opieki społecznej w Polsce dzielą się na te dla osób starszych, przewlekle chorych somatycznie czy intelektualnie, przy czym ilość dostępnych w nich miejsc jest mocno ograniczona, a czas oczekiwania na wolne miejsce może sięgać nawet kilku lat. Jednocześnie, państwowy dom opieki nie jest równoznaczny z bezpłatnym. Nie jest możliwe pokrycie całego miesięcznego kosztu utrzymania seniora w państwowej placówce z jego prywatnych świadczeń emerytalnych, a zapłacenie brakującej różnicy leży w obowiązku najbliższych członków rodziny.

O umieszczenie czy też dofinansowanie do państwowego domu opieki należy wnioskować w Ośrodku Pomocy Społecznej – właściwym dla miejsca zamieszkania seniora. Na decyzję czeka się od 30 do 60 dni, po tym czasie możemy się dowiedzieć, że senior trafia na listę oczekujących. Na dofinansowanie lub też całkowitą refundację pobytu seniora w placówce publicznej można czekać latami, a cała procedura często wymaga wsparcia adwokata. Co na to litera prawa?

Osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego i ustaleniu przesłanek określonych w art. 64-64 b u.p.s. (np. przemoc w rodzinie, trudna sytuacja materialna, pozbawienie władzy rodzicielskiej). Kryteria warunkujące zwolnienie z jakichkolwiek opłat i pokrycie różnicy przez właściwy organ samorządowy są często nie do spełnienia.

Prywatne domy opieki nad osobami starszymi w Polsce

Porównując jakość warunków w państwowym domu opieki oraz mimo wszystko to, iż rodzina i tak ponosi koszty umieszczając w niej osobę starszą lub chorą, bardzo dobrą alternatywą jest wybór prywatnego domu opieki, w którym koszty mogą często być nieznacznie wyższe niż w podobnych tego typu placówkach państwowych, a standard życia i opieki znacznie podniesiony.

Według danych dostępnych na początek 2022 roku w Polsce zarejestrowanych i legalnie działających jest ponad 300 prywatnych domów seniora. Zaliczamy do nich placówki o różnej ilość dostępnych miejsc (od kilkunastu do kilkuset) oraz różnym standardzie – mogących świadczyć opiekę całodobową, długoterminową. To co najważniejsze wybierając placówkę, w której chcemy umieścić bliską nam osobę – to weryfikacja. Tutaj z pomocą może przyjść Krajowy Rejestr Domów Opieki dostępny w internecie pod adresem www.krdo.pl. Działa on pod oficjalnym patronatem i kuratelą Krajowej Izby Domów Opieki, która prowadzi rejestrację oraz weryfikację deklarowanych warunków i standardów.

Rejestr został utworzony na podstawie wszystkich rejestrów wojewódzkich dla opiekuńczych placówek całodobowych. Zrzesza w jednym miejscu zarówno miejsca prowadzone przez osoby prywatne, osoby prawne, samorządy, związki wyznaniowe, kościoły czy też stowarzyszenia i fundacje. Informacje zawarte w ogólnopolskim rejestrze są uaktualniane co miesiąc, a najlepsze w Polsce placówki oznaczone są gwiazdką i specjalną rekomendacją KIDO.

Domy opieki nad osobami starszymi w Polsce – województwa 

Najwięcej domów seniora, zarówno placówek państwowych jak i prywatnych, znajduje się kolejno w województwach mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, małopolskim oraz pomorskim. Ilości te wynikają z prostego rachunku demograficznego, jako że w tych regionach Polski zamieszkuje najwięcej osób. Jednocześnie, nagromadzeniu placówek w poszczególnych województwach sprzyjają korzystne warunki środowiska naturalnego, czystość powietrza czy uzdrowiskowy klimat, który zdecydowanie sprzyja utrzymaniu seniora jak najdłużej, w jak najlepszym zdrowiu.

Rodziny szukające opieki dla osoby starszej, często kierują się bliskością nowego miejsca pobytu od własnego miejsca zamieszkania. Jednak warto się przyjrzeć, chociażby w ramach własnego województwa czy też województw ościennych, jakie jakościowe warunki mogą oferować miejsca oddalone nieco dalej, położne to nad morzem, to w górskich miejscowościach wypoczynkowych. 

Dom seniora w górach, nad morzem lub nad jeziorem 

Pierwszym wyborem jeśli myślimy o prozdrowotnym otoczeniu i środowisku, to poszukiwanie domu stałej opieki w górach lub nad morzem. Placówki takie kojarzą się z zielenią, nieskażoną naturą i czystością klimatu. W miejscach odosobnionych często można liczyć na duży prywatny teren, zadbany ogród czy sąsiedztwo lasu. Pobyt w domu opieki to nie tylko opieka zdrowotna, to także dbałość o komfort psychiczny oraz relaks (w tym ten na świeżym powietrzu). Dostęp do terenów zielonych oraz miejsc rekreacyjnych jest niewątpliwie bardzo istotnym walorem każdego domu opieki senioralnej. 

Domy seniora w górach – województwo dolnośląskie, województwo śląskie, województwo małopolskie

Najwięcej domów opieki nad seniorami w pobliżu gór zlokalizowanych jest w województwach dolnośląskim, śląskim i małopolskim. Miejsca te mają dobre i szybkie połączenia komunikacyjne z dużymi aglomeracjami w swoich województwach – Katowice, Wrocław czy Kraków. Domy seniora w górach zakładane są często w miejscowościach o statusach uzdrowiska, m.in. Krynica Zdrój, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój, Goczałkowice, Duszniki Zdrój, Szczawnica, Ustroń czy Muszyna. 

Przed wyborem tego typu placówki, to co przede wszystkim trzeba zweryfikować, to stan jakość powietrza w tych miejscowościach w sezonie jesienno-zimowym. Wielokrotnie stężenia pyłów zawieszonych w miejscowościach górskich w okresie grzewczym przewyższają dopuszczalne normy. Stąd przy problemach z układem sercowo-naczyniowym czy oddechowym seniora, nie zaleca się przebywania na otwartych przestrzeniach. W takich lokalizacjach korzystanie z walorów okolicy przez cały rok będzie utrudnione. 

Domy seniora nad jeziorem – województwo warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, pomorskie, zachodnio-pomorskie 

To właśnie w tych województwach znajduje się najwierniej domów seniora zlokalizowanych nad jeziorami. Wielokrotnie pięknie położone posiadłości zakładane są w lasach i parkach z dużymi prywatnymi terenami rekreacyjnymi. Najpopularniejsze pojezierza w tych częściach Polski to: Pojezierze Kaszubskie, Pojezierze Olsztyńskie, Pojezierze Gnieźnieńskie, Poznańskie czy Drawskie. Jednocześnie, warto zauważyć, że im bliżej brzegów Morza Bałtyckiego, tym czystość powietrza oraz jego prozdrowotne walory są coraz wyższe. 

Domy seniora nad morzem – zachodniopomorskie, pomorskie

W ofercie placówek całodobowej opieki nad seniorami naszego portalu znajdziesz wiele miejsc zlokalizowanych nad brzegami Morza Bałtyckiego. To na co mogą liczyć seniorzy w tych miejscach, to oprócz kojącej zmysły bliskości morza oraz nadmorskich spacerów, to nagromadzenie korzystnych dla zdrowia pierwiastków i mikroelementów w powietrzu. Wilgotne morskie powietrze nasycone jest tlenem, jodem, magnezem czy chlorkami sodu. Lepiej dotlenia organizm, wpływa na lepszą przemianę materii oraz homeostazę, czyli wewnętrzną równowagę hormonalną organizmu. Pomaga pogłębić oddech oraz usuwania toksyny i zanieczyszczeń z organizmu. Jednocześnie, wietrzna nadmorska pogoda, wpływa na szybszy obieg powietrza i oczyszczanie go ze szkodliwych płatów zawieszonych emitowanych przez przemysł, ruch samochodowy czy instalacje grzewcze w domach. 

Jak dom seniora wybrać? 

Wydaje się zatem, że jeśli rozważać przeniesienie bliskiej nam osoby na stałe do domu całodobowej opieki, warto zastanowić się nad wyborem placówki położonej właśnie nad morzem. Jest wiele korzyści przemawiających za taką decyzją – i my jako Portal dla Seniorów – właśnie takie rozwiązanie rekomendujemy. Nie wiesz jaki dom opieki wybrać? Skorzystaj z możliwości naszego portalu i znajdź najlepszą placówkę nad brzegami Morza Bałtyckiego.