2022-10-18T09:50:17

Prywatne i państwowe domy seniora – jakie są między nimi różnice?

Wybór odpowiedniego domu opieki / domu seniora dla bliskiej nam osoby to wyjątkowo wymagające zajęcie. Przeprowadzka do nowego domu jest stresująca i trudna emocjonalne, zarówno dla osoby starszej jak jej rodziny. Dlatego decydując się na dom opieki należy uzyskać niezbędne informacje o wszystkich kluczowych kwestiach. 

Jak wygląda procedura przyjęcia, jakie są możliwości opieki zdrowotnej oraz ewentualne ograniczenia placówki wynikające ze stanu zdrowia seniora, jakie kompetencje posiada kadra pracowników (zespół opiekuńczy, pielęgniarski oraz lekarski), ilu członków personelu mieszka na co dzień z podopiecznymi, jak wygląda opieka farmakologiczna, rehabilitacyjna czy też psychologiczna, co jest wliczone w cenę, jaki sprzęt medyczny i rehabilitacyjny jest w placówce oraz czy budynek jest dostosowanych pod względem architektonicznym do osób niepełnosprawnych (meble, windy, poręcze, itd.)

Na koniec, podstawowe informacje jakie musimy uzyskać, to potwierdzenie legalnego i zweryfikowanego działania placówki. Wpis do rejestru wojewody i Krajowego Rejestru Domów Opieki oraz czas od kiedy działa placówka. W internecie znaleźć możemy większość niezbędnych informacji. Wszystko to musimy bezpośrednio doprecyzować z placówką, przedstawiając właściwe dokumenty opisujące stan zdrowia i samodzielność seniora. 

Państwowe domy opieki – charakterystyka placówek oraz ceny 

Państwowe domy opieki społecznej dzielą się w zależności od tego dla kogo są przeznaczone. Wyróżniamy domy dla osób w podeszłym wieku, osób przewlekle chorych (somatycznie, psychicznie), dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, osób niepełnosprawnych fizycznie oraz osób uzależnionych (alkohol, narkotyki). Decyzję o skierowaniu do państwowego domu opieki kieruje Ośrodek Pomocy Społecznej i gmina właściwa dla miejsca zamieszczania chorego.

W zależności od województwa i rodzaju świadczonej opieki, ceny pobytu miesięcznego, jak także dostępność miejsc w poszczególnych placówkach jest zdecydowanie różna. Mieszkaniec państwowego domu opieki płaci za pobyt nie więcej niż 70% własnego dochodu (emerytura, renta, inne świadczenia) a resztę pokrywa małżonek lub najbliższa rodzina: zstępni (dzieci, wnuki) lub wstępni (rodzice, dziadkowie). W niektórych przypadkach koszt pobytu osoby w podeszłym wieku może pokryć gmina, jednak procedura uzyskania takiego dofinansowania nie należy do najprostszych. Jednocześnie trzeba tutaj zaznaczyć, że wysokość opłat jest także ściśle powiązana z wysokością świadczenia emerytalnego seniora oraz dochodów członków jego rodziny. Jeśli są one wysokie, koszt miesięczny pobytu w placówce państwowej może sięgać nawet kilka tysięcy złotych. 

Kto pokrywa koszty pobytu w domu seniora? 

Najbliższa rodzina jest zobowiązana do pokrycia kosztów pobytu w państwowym domu opieki. Wyjątkiem są przepisy ujęte w Ustawie o Pomocy Społecznej, art. 64. Streszczając jego zapisy możemy założyć okoliczności w jakich można zostać zdjętym z obowiązku opłaty za pobyt seniora w domu opieki. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego można zwolnić z opłaty całościowo lub częściowo gdy: osoba pokrywa koszt pobytu w podobnych placówkach innej osoby chorej lub starszej; osoba choruje przewlekle; jest bezrobotna; niepełnosprawna; małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; osoba samotnie wychowuje dziecko (dzieci) lub jest w ciąży; osoba przedstawi odpowiedni wyrok sądu: zwalniający z opłaty, kiedy to zaszła okoliczność pozbawienia władzy rodzicielskiej lub osoba kierowana do domu opieki popełniła w przeszłości umyślne przestępstwo na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty. 

Trzeba przyznać, że w większości przypadków postępowania tego typu rzadko odbywają się bez udziału sądu oraz mogą trwać nawet kilka lat. Sytuacje, w których możemy uzyskać darmowe wsparcie w całodobowej opiece nad seniorem należą do rzadkości. 

Dobra opieka nad seniorem to opieka płatna

Dobrej jakości pomoc oraz pewność, że powierzamy naszego bliskiego w dobre i odpowiedzialne ręce, wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty. Warto w tym miejscu dodać, że w przypadku opieki państwowej nie mamy większego wpływu do jakiej placówki trafi senior. Zostaje ona przydzielona z automatu, kierując się obłożeniem ośrodków oraz kolejką innych chętnych w danym regionie. Brak możliwości wyboru w przypadku opieki państwowej jest znaczącym utrudnieniem w przypadku podejmowania decyzji o wyborze placówki opieki stałej. Kolejnym problemem jest czas oczekiwania, różny w zależności od poszczególnych regionów Polski. W wielu miejscach może on sięgać nawet kilku lat, co jest nie przyjęcia dla osób nie mogących pomagać bliskiemu w sposób ciągły. 

Prywatny i państwowy dom opieki – czym się różni? 

Mówiąc w sposób bezpośredni, biorąc pod uwagę mały wpływ na wybór konkretnej placówki oraz zakresu świadczonej opieki nad seniorem w placówkach państwowych oraz brak przejrzystości co do wysokości miesięcznych opłat w skali roku (zmienność dochodów rodziny, coroczne zmienne ustalanie opłat przez poszczególne samorządy), warto zastanowić się w takich przypadkach nad odpowiednią alternatywą, która może się okazać podobna w opłatach lub też procentowo niewiele wyższa. Coraz bogatsza oferta prywatnych domów seniora istotnie konkuruje z ofertą placówek państwowych. 

Jasno trzeba powiedzieć, że prywatne domy opieki swoim położeniem, standardem, wyposażeniem,  jakością i ilością kadry, a także bogactwem oferty fizjoterapeutycznej, psychologicznej, rehabilitacyjnej, aktywizującej i rozrywkowej, znacząco przewyższają ofertę domów państwowych. 

Czym różni się prywatny dom opieki od państwowego?

Zajęcia dodatkowe, czas na świeżym powietrzu, stała pomoc pielęgniarska z małą ilością osób pod opieką, wieczorki zapoznawcze, taneczne, zajęcia plastyczne czy ruchowe. Pobyt w placówce prywatnej, zwłaszcza przy emeryturze seniora powyższej krajowej średniej to znacznie lepsze rozwiązanie. Domy seniora będące w rękach prywatnych często oferują wyższy komfort codziennego pobytu. Pokoje 1- lub 2-osobowe, nowoczesne wyposażenie oraz regularne wsparcie lekarskie i psychologiczne. Do tego indywidualne zajęcia z rehabilitantem, wycieczki, masaże czy sauny.

W zależności od preferencji, można także wybierać z bogatej oferty lokalizacji domów prywatnych. Wyjątkowymi walorami prozdrowotnymi cieszą się domy zlokalizowane nad polskim morzem. Czyste, morskie powietrze pomaga utrzymać seniora jak najdłużej, w jak najlepszym zdrowiu. Przewagą prywatnych domów opieki jest często także możliwość nocowania dla  członków rodziny i pobytów krótkoterminowych razem z bliskim seniorem bezpośrednio w placówce. 

Dlaczego prywatny dom seniora

Trzeba pamiętać, że zmiana otoczenia to duży szok dla osoby starszej. Sama opieka zdrowotna czy farmaceutyczna to może być za mało. Nie do przecenienia jest komfort, prywatność i intymność podczas pobytu. Niski standard odbija się negatywnie na samopoczuciu, stanie psychicznym, ale również fizycznym. Opieka w prywatnym domu seniora pomoże w aklimatyzacji i sprawi, że nowy dom będzie nie tylko domem spokojnej starości oraz także spokojnej radości. 

Na naszej stronie internetowej znajdziesz ofertę prywatnych domów seniora, z najlepszymi opiniami oraz lokalizacjami. Są to placówki zweryfikowane i rekomendowane przez Krajową Izbę Domów Opieki, wyróżniające się standardem na tle polskiej konkurencji. Miej pewność, że bliska Ci osoba otrzyma najlepszą z możliwych pomoc i stałe wsparcie. Dbałość o zdrowie, aktywizację, rozrywkę, czas wolny, wycieczki, i co ważne – pyszne i wartościowe jedzenie. Przejdź do zakładki Polecane Domy Seniora –